Jak prawidłowo myć okna PCV, aby przez długi czas cieszyć się ich dobrym wyglądem? W końcu czyste okna są wizytówką każdego domu lub mieszkania. Kilka naszych rad.
Za oknami mamy pogodę, którą ciężko nazwać zimową. Termometry za szybami pokazują wartości dodatnie. Z kolei opady oraz unoszący się uliczny brud przyczyniają się do tego, że nasze okna zaczynają wyglądać na co raz bardziej zabrudzone.
KIEDY NAJLEPIEJ MYĆ OKNA PCV
W zasadzie przy takiej pogodzie można bez problemu zabrać się za umycie okien, aczkolwiek nie koniecznie pora zimowa jest dobrym momentem. I to niezależnie od pogody.
Zwykle porządki z szybami okiennymi zostawiamy na wiosnę, gdy słońce częściej zagląda przez okna, a pogarszający się poziom przepuszczalności światła do pomieszczeń zaczyna nas nieco irytować.
Jeśli postanawiasz zostawić temat na wiosnę, to radzimy poczekać z umyciem okien do zakończenia sezonu kwitnienia. Wówczas uda się nie tylko pozbyć się zimowych zanieczyszczeń, ale również pozostałością po wspomnianym okresie. Czyli dwie pieczenie przy jednym ogniu.
MYCIE OKIEN PCV I OKIEN DREWNIANYCH
Nie da się ukryć, że proces mycia i pielęgnacji okien plastikowych (PCV) jest znacznie łatwiejszy, niż ich drewnianych odpowiedników.
Z pewnością każdy z nas ma swoje sekretne sposoby łatwego, bezproblemowego, szybkiego i prawidłowego mycia okien PCV. Sprzyja temu tez multum środków o utrzymania okien w czystości. W zasadzie to od środków do mycia okien, szczególnie w okresach zwiększonego zainteresowania ze strony konsumentów, uginają się półki.
Jednak proces mycia okien PCV rządzi się swoimi zasadami.
Jak zatem prawidłowo myć okna PCV
Nowe okna PCV
Myć i dbać o okna PCV, w miarę możliwości, warto zaczynać praktycznie natychmiast po instalacji i wykończeniu zboczy. Zapewne już z własnego doświadczenia wiesz, że im dłużej na szkle pozostają różnego rodzaju nalepek, zaś na profilach folia ochronna, tym trudniej tych elementów się pozbyć. Zatem tym trudniej też jest dbać o czystość okien w domu.
Jak się pobyć pozostałości zaprawy, nalepek i folii
Jeśli profil lub szyby ubrudzono zaprawą (tynkiem, szpachlówką etc.) warto na początku dokładnie zwilżyć te pozostałości zwykłą wodą i dopiero potem zabierać się za bardziej dokładne mycie za pomocą obficie namoczoną miękką gąbką. Nie radzimy usuwać wspomnianych zabrudzeń na sucho. Każda taka próba może doprowadzić do pozostawienia stałych zadrapań na profilach lub szybach.
Podobnie zabieraj się za usuwanie przyschniętych nalepek ochronnej z szyb i profili. Najpierw obficie namocz wodą lub środkiem do mycia szyb, zaś potem zaczynaj usuwać zabrudzenia. Nie stosuj przy tym ostrych narzędzi (noży, żyletek, metalowych skrobaków etc.).
W przypadku folii, szczególnie po stronie zewnętrznej, sytuacja może wyglądać nieco inaczej a jej usunięcie wymagać większej wprawy i zaangażowania. Jeśli moment, w którym folia dobrze odstawała od profili przeminął, nie obejdziesz się bez pomocy suszarki lub bardzo gorącej wody. To one zapewnią Ci możliwość usunięcia folii. Przynajmniej w drobnych kawałkach.
Za usuwanie pozostałości na nowych z nowych okien PCV (i nie tylko z nowych) radzimy się zabierać maksymalnie w ciągu miesiąca od ich powstania. W przeciwnym razie możesz narazić siebie i swoje okna na problem z ich usunięciem. Gdyby jednak taki problem się pojawił – skontaktuj się z nami, a na pewno nie tylko doradzimy, ale też zajmiemy się sprawą.
DALSZE DBANIE O OKNA PCV
W przyszłości, aby zapobiec negatywnemu wpływowi zanieczyszczeń na profil i szybę okienną, okna wystarczy myć dwa razy do roku.
Jak prawidłowo myć profile okienne
Pamiętaj jednak, by do mycia okien PCV nie używać środków żrących, rozpuszczalników i metalowych skrobaków. Profile okienne najlepiej myć ciepłą wodą z dodatkiem środka myjącego oraz miękkiej szmatki lub gąbki.
Jak prawidłowo myć szyby okienne
Z kolei, aby pozbyć się brudu i kurzu z szyb okiennych, najlepiej użyć ciepłej wody z amoniakiem lub środka, który zawiera amoniak, ponieważ środki myjące z dodatkiem mydła pozostawiają po sobie tęczowe smugi i zacieki.
Jak prawidłowo myć okucia
Wszystkie elementy skrzydła okiennego wystarczy przetrzeć wilgotną gąbką i wytrzeć do sucha. Absolutnie zapomnij o używaniu w trakcie mycia okuć środków zawierających kwas. Nie da się ukryć, że mycie wodą z obfitą zawartością mydła też nie posłuży mechanizmom okiennym. Zatem unikaj również takiego rozwiązania.
Kurzu i brudu pozbędziesz się za pomocą małej szczotki.
MYCIE I PIELĘGNACJA OKIEN
Najlepiej mycie okien PCV połączyć z pielęgnacją okuć i uszczelki.
Jeśli podczas instalacji nie doszło do zabrudzeń mechanizmów okiennych, wówczas ich smarowanie możesz wykonywać po 2-3 latach od zamontowania. W tym czasie doskonale sobie radzi jeszcze fabryczny smar.
Ale jeśli sytuacja wymknęła się spod kontroli i brud oraz zanieczyszczenia przedostały się do mechanizmów, wówczas warto najpierw ich się pozbyć za pomocą odkurzacza. Do wypłukania pozostałości np. po zaprawie możesz użyć również WD-40. A po wszystkim nasmaruj mechanizmy, które wymagają takiego zabiegu.
Rozumiemy, że obecnie nie jest łatwo wo chwilę wolnego czasu, dlatego też wszystkie zabiegi związane z myciem i czyszczeniem okien i szklanych powierzchni możesz pozostawić nam. Z kolei pielęgnację i regulację okien – profesjonalistom związanym z ich serwisem.
Zajrzyj również tutaj: Regulacja okien PCV
Jakie okna PCV wybierać
Owszem, okna PCV są dosyć niewymagające, jeśli chodzi o ich pielęgnację. Jednak ich mycie i pielęgnacja wcale nie muszą być łatwe i przyjemne, jak również bezpieczne.
By mycie i czyszczenie okien nie sprawiało większych kłopotów, warto o tej kwestii pomyśleć zanim dokonasz ich wyboru i zakupu oraz zapoznać się z naszymi sugestiami:
- Wybieraj okna ze sprawdzonego, gładkiego profilu wysokiej jakości. Kurz i brud z takiej powierzchni zmywa się znacznie łatwiej niż z powierzchni matowej. Gładkie profile również nie żółkną i nie pokrywają się wręcz nieusuwalnymi plamami. Pożółkłe okna praktycznie nie da się wybielić.
- Wybieraj okna, w których wszystkie otwory są otwierane. Przede wszystkim w taki sposób dbasz o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo swoich bliskich. Mycie okien z zamkniętymi na stałe otworami jest nie tylko niezwykle niewygodne, ale i niebezpieczne. I im wyższe jest piętro, tym większe jest niebezpieczeństwo wypadnięcia z okna podczas porządków.
Być może zainteresuje Cię również: Praktyczne porady w zakresie regulacji okien PCV
Przy okazji zapoznaj się z naszą pełną ofertą: Oferta – mycie okien i szklanych powierzchni